13:e December 2025 - Luciapaddling Stockholm

Vi utgår från Örnsbergskanotklubb i Gröndal. Kom dit land eller vattenvägen. Kl.17 glider vi ut ur viken. Vi borde bli 100-150 paddlare så ge dig ut på vattnet i tid.

Det finns parkering, toa och ombytesmöjlighet. Vi bjuder på grillad korv innan vi glider iväg. Och glögg när vi kommer tillbaka.
Eller kanske både och 😉
Tanken är en sällskapspaddling där alla är välkomna, häng med och upptäck hur härligt och vackert det är ute på vattnet en mörk kväll.
Målet är att alla ska komma ut och se stadshuset speglas i Riddarfjärden och att vi gör Stockholm finaste luciatåg med samling och sång vid stadshuset. Där pågår en del av utställningen Nobel week lights vilket vårt luciatåg blir en levande del av.
Anmäl er här på facebook-eventet så vi har en ungefärlig koll på hur många vi blir. Ingen kostnad och korven bjuder vi på.
Torrdräkt samt belysning är obligatoriskt.
Man tar med egen kajak samt övrig utrustning.

Facebook-eventet finner du HÄR